Share This Article
Dostępne na rynku klimatyzatory poza podstawową funkcją, jaką jest chłodzenie pomieszczeń, mogą również ogrzewać wnętrza. Czy odpowiednio dobrany sprzęt jest w stanie zastąpić tradycyjne źródła ciepła? Czy ogrzewanie klimatyzatorem to dobry pomysł?
Ogrzewanie klimatyzacją – argumenty za i przeciw
Dzięki postępowi technologicznemu dostępne na rynku klimatyzatory pełnią różne funkcje. Nie tylko chłodzą wnętrza i oczyszczają powietrze, ale również mogą posłużyć do ogrzewania pomieszczeń, zapewniając wysoki komfort termiczny w chłodne dni. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania.
Niestety, nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko bowiem zależy od indywidualnej sytuacji inwestora. W jednym przypadku klimatyzator z powodzeniem zastąpi tradycyjne źródło ogrzewania, w innym nie. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw, by dokonać słusznego wyboru.
Zalety ogrzewania klimatyzacją
Ogrzewanie klimatyzacją ma wiele zalet. Nic więc dziwnego, że przybywa zwolenników tego rozwiązania. Jakie są jego główne atuty?
- Niższe rachunki za prąd. Klimatyzator, który działa w funkcji grzania, z 1 kW mocy jest w stanie wytworzyć 3-4 kW ciepła. Dla grzejnika elektrycznego lub farelki jest to niemożliwe do osiągnięcia – urządzenie oddaje tyle ciepła, ile pobiera prądu. W efekcie klimatyzator taniej ogrzeje pomieszczenie.
- Wygoda użytkowania. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby przełączyć klimatyzator w tryb ogrzewania i natychmiast podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Ponadto odpowiednio zaprogramowana jednostka będzie automatycznie utrzymywać zadaną temperaturę – bez konieczności wykonywania jakichkolwiek działań przez użytkownika.
- Wydajność. Nowoczesne klimatyzatory są w stanie efektywnie ogrzewać wnętrza nawet przy niższych temperaturach za oknem.
- Ekologiczność. Klimatyzator nie wytwarza spalin, ani smogu. Zużywa jednak energię elektryczną. Dlatego najlepiej dla środowiska, jeśli zostałaby ona wyprodukowana przez fotowoltaikę.
Wady ogrzewania klimatyzacją
Oprócz zalet ogrzewanie klimatyzacją ma też swoje wady, o których warto wiedzieć, zanim podejmie się decyzję, że klimatyzator będzie jedynym źródłem ciepła w domu lub mieszkaniu. Co przemawia na niekorzyść takiego rozwiązania?
- Spadek wydajności przy niskich temperaturach. Przy niskich temperaturach klimatyzator nie będzie w stanie ogrzać pomieszczeń lub koszt ogrzewanie zdecydowanie wzrośnie, przez co przestanie się to opłacać.
- Brak bezwładności cieplnej. Po wyłączeniu klimatyzatora pomieszczenia szybko się wychłodzą.
- Konieczność termoizolacji budynku. Jeśli budynek nie jest dobrze zaizolowany, ogrzewane pomieszczenia będą szybko się wychładzać. Wymusi to nieustanną pracę klimatyzatora na najwyższych obrotach, co z kolei doprowadzi do znaczącego wzrostu zużycia energii elektrycznej.
Czy klimatyzacja może być alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania?
Chociaż zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, niska temperatura wciąż mocno daje się we znaki. Trudno więc oczekiwać, że klimatyzator typu split lub multisplit, którego moc była dobierana do funkcji chłodzenia wnętrz, poradzi sobie z ich ogrzaniem, gdy za oknem będzie panował siarczysty mróz. Niemniej będzie stanowić doskonałą alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania w okresach przejściowych – wczesną wiosną i jesienią. Sprawdzi się również niezależnie od pory roku, gdy użytkownik chce szybko i tymczasowo podnieść temperaturę w pomieszczeniu.
Klimatyzacja może z powodzeniem służyć zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń. Oprócz zalet takich jak oszczędność, wygoda użytkowania czy też ekologiczność ma też pewne ograniczenia. Zanim więc zdecydujesz, że ma być jedynym źródłem ogrzewania w budynku, dobrze się zastanów. Inaczej zamiast zyskać, stracisz. Niezależnie od tego, jak zamierzasz użytkować urządzenie, w doborze odpowiedniego sprzętu pomogą Ci specjaliści.
źródło: Clima Polska montaż klimatyzacji