Share This Article
Ekologia w ostatnich latach nabrała dużego znaczenia. Dobitnie zdaliśmy sobie sprawę ze szkód w ekosystemie, jakie spowodowały lata naszej beztroski, jako całej ludzkości. Dlatego też jesteśmy na etapie powolnej odbudowy równowagi ekologicznej na naszej planecie. Bardzo ważnym elementem tego procesu jest wybór proekologicznych rozwiązań w każdej dziedzinie życia. Szczególnie duży nacisk kładzie się na rezygnację ze szkodliwych kopciuchów i paliw opałowych mających negatywny wpływ na ekosystem. Rekomendowanym rozwiązaniem jest wybór ogrzewania propanem. W artykule wyjaśniamy dlaczego.
Dlaczego warto wybrać propan?
Gaz propan jest paliwem opałowym coraz chętniej wybieranym przez użytkowników. Na jego korzyść przemawiają liczne zalety. Jest to rozwiązanie oszczędne i ekonomiczne, a także wygodne, wielofunkcyjne i czyste. Jednak to, co dla wielu użytkowników może się okazać najważniejsze, to ekologiczny charakter ogrzewania zasilanego propanem. Liczne niezależne źródła zaświadczają o korzyściach dla środowiska, jakie płyną z wyboru gazu propan, jako metody grzewczej. Jedynym bardziej przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem jest fotowoltaika. Jednak nie jest to opcja dla każdego. Wymaga sporej ilości miejsca, aby móc rozstawić panele fotowoltaiczne. Dodatkowo nie każda działka jest odpowiednio nasłoneczniona, by sprostać wymaganiom technicznym sprzętu. Koszty inwestycji są znacznie wyższe niż przy nowej instalacji zbiornikowej na gaz. A co najważniejsze, warunki panujące w naszym kraju nie pozwalają na to, aby fotowoltaika była jedyną formą zasilania domu w energię. Wynika to z faktu, że ilość światła słonecznego docierającego do naszej szerokości geograficznej jest niewystarczająca. Dlatego też to właśnie gaz propan jest rozwiązaniem, na które warto stawiać i w które warto inwestować.
Ekologiczne cechy propanu, na co zwrócić uwagę?
Jak już wspomnieliśmy, ogrzewanie propanem jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych dostępnych na rynku. Jednak warto głębiej poznać mechanizmy i fakty, które stoją za tym stwierdzeniem. Najlepiej zacząć od samego początku, a więc od pozyskiwania propanu. Odbywa się to w sposób, który nie obciąża dodatkowo środowiska, jak to jest w przypadku na przykład węgla kamiennego. Gaz propan powstaje jako produkt uboczny rafinacji ropy naftowej lub w wyniku naturalnych procesów zachodzących w złożach gazu ziemnego.
W dalszej kolejności należy przyjrzeć się budowie chemicznej gazu propan. Wzór chemiczny propanu jest bardzo prosty, składa się jedynie z cząsteczek węgla i wodoru. Tak prosta budowa powoduje, że spalanie propanu nie doprowadza do powstawania szkodliwych i toksycznych spalin. Jak więc wygląda proces spalania propanu? Przede wszystkim należy pamiętać, że propan jest gazem wysoko energetycznym, czyli dającym dużą ilość ciepła poprzez spalanie. Dzięki temu doskonale nadaje się właśnie jako paliwo opałowe. Ciepło wydzielane w procesie spalania propanu kierowane jest do systemu centralnego ogrzewania. Jako produkty uboczne otrzymujemy niewielką ilość dwutlenku węgla i czystą wodę. Tak to wygląda, gdy stosujemy nowoczesne kotły kondensacyjne. Na czym polega różnica w stosunku do starszych kotłów? W piecach niekondensacyjnych starszej generacji jedną ze spalin była również para wodna. Jednak w parze tej zmagazynowane były duże ilości ciepła, które zostawało niestety utracone. Zastosowano więc zjawisko kondensacji, czyli skraplania pary wodnej. Dzięki temu odzyskiwane jest ciepło zmagazynowane w parze i zwiększa się wydajność gazu propan. A nie od dziś wiadomo, że mniejsze zużycie jest nie tylko tańsze, ale również bardziej ekologiczne.
Biorąc pod uwagę wszystkie te cechy płynnego propanu i czynniki jego spalania, warto rozważyć wybór gazu propan jako paliwa opałowego dla swojego domu. Pamiętajmy, że troska o środowisko globalne rozpoczyna się od małych, lokalnych działań. Zadbajmy więc o siebie i swoich bliskich inwestując w ekologiczne ogrzewanie propanem.