Share This Article
Ekspertyza budowlana to ocena rzeczoznawcy budowlanego na temat stanu technicznego budynku mieszkalnego. Biorąc pod uwagę zakres obowiązków, które sprawuje ekspert w dziedzinie budownictwa, ekspertyza budowlana obejmuje wszystkie jego działania zmierzające do ustalenia, czy nieruchomość jest przystosowana do użytkowania. Na podstawie opinii technicznej rzeczoznawca budowlany może, oprócz wydania pozwolenia na korzystanie z budynku, wstrzymać także taki certyfikat i zasądzić konieczny remont domu.
Czym jest ekspertyza budowlana?
Ekspertyza budowlana to opinia techniczna zawierające niezbędne dane potrzebne do określenia stanu technicznego budynku użytkowego. Dla miarodajności dokumentu powinien ją przygotowywać rzeczoznawca budowlany, który specjalizuje się w sporządzaniu tego typu badań i ma wieloletnie doświadczenie w pracy w budownictwie. Dzięki skuteczności oględzin i obiektywnej ocenie, która składa się na ekspertyzę budowlaną, opinia tego typu może być wykorzystywana przez organy administracji publicznej, np. policję, prokuraturę i inspektora nadzoru budowlanego, a także sąd, w sprawach karnych i cywilnych z zakresu prawa budowlanego.
Ekspertyza budowlana przygotowana przez rzeczoznawcę obejmuje nie tylko czynności, które ekspert wykonuje w terenie, ale i przygotowywanie dokumentacji po oględzinach, która jest nieodzownym elementem opinii technicznej. Powinny się w niej znaleźć nie tylko wnioski z przeprowadzonych badań na miejscu, ale także opis wszystkich podjętych podczas oględzin działań z dokładnym wykazem zaobserwowanych usterek, uszkodzeń i uchybień, z których mogłyby wynikać wady budynku. Dokładne pomiary budynku i jego części, a zwłaszcza instalacji znajdujących się w domu, mają pomóc w postawieniu diagnozy zgodnej ze stanem rzeczywistym.
Ekspertyza budowlana – kiedy jest potrzebna?
Ekspertyza budowlana ma wykazać, czy stan techniczny budynku pozwala na jego bezpieczne użytkowanie. W dużej mierze praktyka sporządzania opinii technicznych dotyczy zwłaszcza budynków, które już są w użytku. Nie jest to jednak reguła. Rzeczoznawca budowlany może także wykonać badanie techniczne nieruchomości jeszcze przed jej oddaniem do użytku. Wtedy specjalista powinien przede wszystkim sprawdzić, czy wszystkie wykonane na budowie czynności odbyły się zgodnie z zasadami budowlanymi i według wskazówek projektanta. Poza tym jednak ekspertyza budowlana potrzebna jest wówczas, kiedy zajdzie potrzeba zweryfikowania elementów składowych budynku, zwłaszcza ścian nośnych, dachu, elewacji, stropów i fundamentów.
Najczęściej taka potrzeba wiąże się z koniecznością sprawdzenia stanu technicznego nieruchomości tuż po uszkodzeniu któregoś z tych elementów, a także po zajściu czynników zewnętrznych niezależnych od nas, które mogłyby doprowadzić lub doprowadziły do uszkodzenia budynku, jego części lub instalacji w nim zamontowanych. Do takich czynników zaliczamy m.in.: powodzie, podtopienia, pożary, intensywne opady deszczu i śniegu, silne wiatry, wstrząsy sejsmiczne i zjawiska lodowe na zbiornikach wodnych. Niestety w przeważającej części przypadków, w których konieczne jest wykonanie ekspertyzy budowlanej, mamy do czynienia z poważnymi usterkami, które często są konsekwencją błędów budowlanych i nieprawidłowo przeprowadzonych prac wykończeniowych. W przypadku wszelkiego rodzaju pęknięć, osuwisk, zawilgotnień czy niedziałających instalacji rzeczoznawca budowlany ma za zadanie sprawdzić ogólną stabilność konstrukcji budynku, dopuszczalne obciążenia, przydatność urządzeń i ich części do bezpiecznego użytkowania, a także wszelkie prace izolacyjne i wykończeniowe.
Poza powyższymi przypadkami ekspertyza budowlana może być wykorzystywana podczas przebudowy lub nadbudowy domu, zmiany sposobu użytkowania budynku, wyodrębnienia w nim lokalu użytkowego, a także sprzedaży lub kupna domu.
Co powinna zawierać ekspertyza budowlana?
Rzeczoznawca budowlany przygotowujący ekspertyzę budowlaną na początku musi przeprowadzić oględziny na miejscu zdarzenia. Podczas badań ekspert powinien sprawdzić stan budynku, stabilność urządzeń zamontowanych w domu, a także opisać wszystkie zauważone podczas oględzin usterki. Jeżeli stan budynku tego wymaga, ekspert musi wykazać potencjalne przyczyny zniszczeń i nakazać przeprowadzenie remontu. Ważnym elementem ekspertyzy technicznej jest dokumentacja rysunkowa i fotograficzna budynku i jego części oraz wskazanie działań naprawczych i wstępny kosztorys napraw.