Share This Article
Dla wielu osób zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Odpowiednie przygotowanie do transakcji pozwala uniknąć nieporozumień. Jakie pytania warto zadać deweloperowi jeszcze przed podpisaniem umowy?
Zakup mieszkania – dobre przygotowanie to podstawa
Spotkanie z deweloperem może być stresującym wydarzeniem. Dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Pamiętaj, nerwy nie są dobrym doradcą. Pod ich wpływem można zapomnieć o wielu kwestiach. Dlatego spisz wszystkie nurtujące Cię wątpliwości i na ich podstawie stwórz listę pytań. Gotowe zestawienie możesz wysłać deweloperowi. Ułatwi mu to przygotowanie się do spotkania, dzięki czemu otrzymasz odpowiedź na nurtujące Cię kwestie.
Na spotkanie weź nie tylko stworzoną listę pytań, ale i czystą kartkę. Rób notatki. Jeśli w trakcie rozmowy nasunie Ci się jakieś pytanie, zadaj je, nawet jeśli wydaje Ci się ono infantylne lub nieistotne. Wnikliwość popłaca. Zakup mieszkania to kosztowna inwestycja. Dlatego warto poznać wszystkie szczegóły, zanim podejmie się ostateczną decyzję.
Wśród najważniejszych pytań, które warto zadać deweloperowi, można wymienić:
- Czy deweloper ma prawomocne pozwolenie na budowę? Wydaje się to tak oczywistą kwestią, że czasem bywa pomijane w rozmowie. Tymczasem dokument stanowi gwarancję, że inwestycja jest prowadzona zgodnie z prawem. Klient może domagać się od dewelopera przedstawienia także innych dokumentów, w tym m.in.:
- aktualnego stanu księgi wieczystej dla danej nieruchomości,
- kopii aktualnego odpisu z rejestru przedsiębiorców,
- sprawozdania finansowego spółki za ostatnie dwa lata obrotowe,
- projektu architektoniczno-budowlanego.
- Jak finansowana jest inwestycja? Jeśli inwestycja jest finansowana ze środków własnych dewelopera, istnieje większe prawdopodobieństwo, że w razie kryzysu zostanie wybudowana. Inwestor może finansować ją także poprzez kredyt deweloperski lub ze środków zgromadzonych na rachunku powierniczym zasilanym wpłatami klientów.
- Jakie są zasady rezerwacji mieszkania? Bezpłatna rezerwacja mieszkania najczęściej trwa kilka dni roboczych. To czas pozwalający na spokojne przemyślenie swojej decyzji. Natomiast płatna rezerwacja obejmuje dłuższy okres. Zazwyczaj wymaga podpisania umowy rezerwacyjnej oraz wpłacenia określonej kwoty, która jest wliczana w cenę lokalu. Co ważne, każdy deweloper może ustalać własne zasady rezerwacji mieszkania. Dlatego warto o nie pytać, by uniknąć niespodzianek.
- Jaki jest harmonogram płatności? Najczęściej jest to formuła 10/90 lub 20/80, która oznacza, że nabywca płaci 10 (lub 20) proc. ceny nieruchomości po podpisaniu umowy (w tej kwocie często zawiera się opłata rezerwacyjna), a po zakończeniu budowy resztę, czyli 90 lub 80 proc.
- Jaki będzie standard wykończenia zarówno mieszkania, jak i części wspólnych? Stan deweloperski, stan deweloperski podwyższony i wykończenie pod klucz – to najczęściej oferowane przez deweloperów opcje. Warto jednak pamiętać, że dla każdego inwestora mogą one znaczyć co innego. Dlatego należy zapoznać się ze wszystkimi detalami dotyczącymi standardu wykończenia oddawanej nieruchomości.
- Jak wysokie będą i co zawierają opłaty administracyjne? Na wysokość czynszu wpływ ma wiele kwestii, np. lokalizacja budynku czy też dodatkowe usługi, takie jak portiernia. Szczegóły warto poznać jeszcze przed podpisaniem umowy z deweloperem. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której koszty utrzymania mieszkania przekraczałyby możliwości finansowe rodziny.
- Czy zakup miejsca postojowego garażu jest obowiązkowe? Czy w pobliżu nieruchomości znajdują się miejsca parkingowe? Możliwość nabycia miejsca postojowego w garażu to najczęściej dodatkowa opcja, choć coraz częściej zdarzają się deweloperzy, którzy narzucają obowiązek jego zakupu. Jeśli w pobliżu nieruchomości nie ma miejsc parkingowych, miejsce w garażu to praktyczne rozwiązanie.
Powyższa lista to jedynie krótki wycinek z całego katalogu pytań, które warto zadać deweloperowi przed podpisaniem umowy. Dobre przygotowanie się do rozmowy z inwestorem to podstawa udanego zakupu nieruchomości. Dlatego warto spisać wszystkie pytanie, a utworzoną listę zabrać ze sobą na spotkanie.
źródło: slawbud.pl