Share This Article
Wiele różnorodnych sytuacji w życiu wymaga specjalistycznej opieki medycznej. Jedne z najcięższych przypadków zdrowotnych leczone są na intensywnej terapii. Na czym polega ten rodzaj leczenia i jacy pacjenci wymagają tego rodzaju hospitalizacji? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Zaczynamy!
Czym jest intensywna terapia?
Intensywna terapia jest jednym z najbardziej popularnych działów medycyny. Obszarem jej działań jest leczenie oraz diagnostyka stanów nagłych, które przebiegają wraz z niewydolnością ważnych narządów, bądź też stanów, które zagrażają ich wystąpieniem. Najogólniej rzecz biorąc, intensywna terapia zajmuje się najcięższymi przypadkami pacjentów. Bez znaczenia pozostaje jaki układ czy narząd organizmu człowieka został dotknięty chorobą. W związku z tym, specjaliści pracujący na intensywnej terapii mają do czynienia z różnorodnymi przypadkami chorób i złożoną patologią.
Oddziały intensywnej terapii w większości szpitali odgrywają zasadnicze znaczenie – to właśnie one ratują życie najbardziej poszkodowanym i potrzebującym pacjentom. Na oiomie leczy się zarówno przypadki nagłe, jak i leczenie planowe. To często jedyna szansa dla wielu osób na życie.
Pacjenci wymagający przyjęcia na oiom
Przede wszystkim na oddział intensywnej terapii trafiają pacjenci w stanie zagrażającym życiu. Ciężkie choroby, o niebezpiecznym, wymagające specjalistycznej opieki przebiegu, wymagają leczenia na oddziale intensywnej terapii.
Niestety, śmiertelność pacjentów na oddziałach intensywnej terapii jest wciąż bardzo duża. Lekarzom trudno jest ocenić rokowania dalszych losów przyjmowanych na oiom osób. Zazwyczaj najtrudniejsza sytuacja ma miejsce w przypadku pacjentów z ostrą niewydolnością płuc bądź że wstrząsem septycznym. To przypadki, w których niestety zdecydowana większość, pomimo usilnych działań lekarzy, kończy się zgonem.
Miejsca na oddziałach intensywnej terapii są bardzo cenne i oblegane. Co więcej, tego typu leczenie jest bardzo kosztowne i wymaga dużych nakładów finansowych. W związku z tym, kwalifikacja pacjentów do przyjęcia na oddział intensywnej terapii odbywa się przez zespół doświadczonych specjalistów i na ogólnie przyjętych zasadach.
Etyczny wymiar leczenia pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.
Niejednokrotnie na oddział intensywnej terapii trafiają pacjenci w stanie agonalnym. Przedłużenie trwania życia, podtrzymanie funkcji życiowych, to również zadania wykonywane na oddziałach intensywnej terapii. Tego typu przypadki pacjentów trafiających na oiom są dla specjalistów tam pracujących najtrudniejsze. Jeśli rokowania jednoznacznie wskazują, że nie ma szans na poprawę stanu pacjenta, w sytuacji kiedy np. dochodzi do wyłącznia funkcji mózgu, czyli tzw. śpiączki farmakologicznej czy też jedynie aparatura medyczna podtrzymuje przy życiu pacjenta, leczenie polega w głównej mierze jedynie na obserwacji. Wówczas o przyjęciu na oddziału i dalszym leczeniu takiego pacjenta decydują względy etyczne, a sztuczne utrzymywanie przy życiu wynika z wartości społecznych czy religijnych.
Pomimo ogromu tragedii ludzkiej, oddział intensywnej terapii to miejsce, w którym wiele osób odzyskało życie oraz wolę walki.
źródło: Inmed.pl – producent sprzętu medycznego dla szpitali