Share This Article
Dolegliwości ze strony narządu ruchu potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Bóle kręgosłupa i stawów, uczucie „łamania w kościach” czy też napięcie mięśniowe wywołane stresem to tylko niektóre przypadłości, z którymi wiele osób musi borykać się na co dzień. Czy jednak na pewno? Jak się okazuje, istnieje sprawdzona metoda na pozbycie się lub przynajmniej złagodzenie dokuczliwych objawów – masaż leczniczy. Na czym polega i jakie dolegliwości usuwa?
Masaż leczniczy – czym jest? Jakie efekty daje?
Masaż leczniczy to zabieg fizjoterapeutyczny, w ramach którego specjalista wywiera ucisk na tkanki pacjenta. Masażysta wykonuje określone ruchy oraz stosuje odpowiednie tempo i siłę ucisku, dzięki czemu uzyskuje korzystne rezultaty zdrowotne.
Efekty masażu leczniczego zazwyczaj są widoczne już po pierwszym spotkaniu z fizjoterapeutą. Najczęściej jednak – by na dobre rozprawić się z bólem i dyskomfortem – potrzeba serii regularnych zabiegów. W przypadku niektórych schorzeń terapia wykorzystująca masaż leczniczy może trwać wiele miesięcy, a nawet lat. Jednak cierpliwość popłaca.
Masaż leczniczy pozwala m.in.:
- pozbyć się dyskomfortu,
- wyeliminować lub złagodzić dolegliwości bólowe,
- zmniejszyć napięcie w tkankach,
- przyspieszyć regenerację mięśni,
- ograniczyć dystrofię mięśniową,
- przywrócić pacjentowi maksymalną sprawność fizyczną,
- zmniejszyć obrzęki i krwiaki pourazowe,
- podnieść komfort życia.
Wbrew pozorom masaż leczniczy nie służy relaksacji. Efekt ulgi i odprężenia jak najbardziej może pojawić się podczas zabiegu, jednak nie musi. Niekiedy wręcz odwrotnie – działania fizjoterapeuty wiążą się z chwilowym bólem i dyskomfortem, co w długoterminowej perspektywie pozwala odzyskać zdrowie i sprawność fizyczną.
Oprócz rezultatów stricte zdrowotnych masaż leczniczy pozytywnie wpływa również na kondycję skóry. Sprawia, że staje się ona lepiej ukrwiona, a co za tym idzie jędrniejsza i gładsza w dotyku.
Kiedy warto zdecydować się na masaż leczniczy?
Masaż leczniczy różni się od relaksacyjnego pod wieloma względami. Najczęściej jest on zalecany przez lekarzy pierwszego kontaktu, po rozpoznaniu określonych dolegliwości, albo przez lekarzy ortopedów jako element rehabilitacji po przebytym urazie lub operacji ortopedycznej. Zazwyczaj stosuje się go w przypadku:
- przeciążeniowych i przewlekłych bólów kręgosłupa,
- dolegliwości reumatycznych,
- urazów, złamań kończyn i operacji ortopedycznych,
- zaburzeń napięcia mięśniowego,
- zapaleń stawów i mięśni,
- zerwania włókien mięśniowych,
- przeciążenia po wymagającym treningu fizycznym.
Na tym jednak nie koniec. Masaż leczniczy stosuje się także w przypadku osób z niepełnosprawnościami i osób borykających się z przewlekłą niewydolnością oddechową. W tym ostatnim przypadku bowiem zabieg rozluźnia mięśnie, co ułatwia oddychanie.
Na czym polega masaż leczniczy?
Żeby wyleczyć tkanki pacjenta, masażysta wykorzystuje różne techniki. Ugniatanie, naciskanie czy też rolowanie to tylko wybrane metody. Mają one na celu przyspieszyć przepływ krwi wokół obolałych i powodujących dyskomfort miejsc, co łagodzi dolegliwości i usprawnia proces leczenia czy też rekonwalescencji po zabiegu.
Masażysta stopniowo zwiększa siłę bodźca oraz płynnie przechodzi z technik działających powierzchniowo do technik, które oddziałują na tkanki położone głębiej. W efekcie masaż leczniczy odprowadza zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii, a w ich miejsce doprowadza substancje odżywcze. W efekcie koi i przyspiesza regenerację tkanek.
Fizjoterapeuta wykonuje ruchy, którymi pobudza nie tylko mięśnie, ale i ścięgna, więzadła, a nawet naczynia krwionośne i limfatyczne oraz receptory nerwowe. Oddziałuje więc zarówno na układ ruchu, jak i układ krążenia czy też narządy wewnętrzne.
Na rynku działa coraz więcej gabinetów świadczących usługi masażu. Warto jednak oddać się w ręce specjalistów z doświadczeniem. Doskonale bowiem znają oni różnicę między masażem leczniczym a relaksacyjnym, co pozwala osiągnąć zakładane cele zabiegu.
źródło: crsrehabilitacja.pl – Centrum Rehabilitacji Sportowej Warszawa