Share This Article
Śmierć bliskiej osoby to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu. Jeśli nastąpiła ona w wyniku choroby zakaźnej, procedury związane z postępowaniem z ciałem i pochówkiem różnią się niż w przypadku standardowego podejścia. Jak więc w praktyce wygląda pochówek po śmierci na skutek choroby zakaźnej?
Śmierć w wyniku choroby zakaźnej – jak wygląda pochówek? Najważniejsze kwestie
Organizacja pochówku bliskiej osoby to trudne zadanie, które komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli przyczyną śmierci była choroba zakaźna. O czym należy pamiętać w takiej sytuacji? Jak wówczas wygląda pochówek zmarłej/zmarłego ? Przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z jego organizacją.
- Jeśli śmierć nastąpiła w mieszkaniu (domu), a wezwany lekarz uzna, że jej przyczyną była choroba zakaźna, informuje o tym fakcie inspektorat sanitarny. Pomieszczenie, w którym przebywała osoba chora, oraz przedmioty, z którymi miała styczność, należy poddać dezynfekcji. Jeśli śmierć nastąpiła w szpitalu, z domem pogrzebowym i zarządcą cmentarza kontaktuje się jednostka lecznicza.
- Pochówek osoby zmarłej na chorobę zakaźną musi odbyć się w ciągu 24 godzin od momentu śmierci na najbliższym cmentarzu. Tyle samo czasu mają bliscy, by zgłosić zgon w Urzędzie Stanu Cywilnego. Zgłoszenia może dokonać małżonek lub dzieci zmarłego, a w dalszej kolejności najbliżsi krewni lub powinowaci.
- Preferowaną formą pochówku osoby zmarłej w wyniku choroby zakaźnej jest kremacja, jednak dopuszcza się pogrzeb tradycyjny polegający na złożeniu trumny z ciałem w grobie.
- Niedopuszczalne jest wystawienie trumny z ciałem w kościele lub domu pogrzebowym. Najczęściej zawozi się ją z miejsca zgonu bezpośrednio na cmentarz. Nie oznacza to oczywiście, że rodzina ma zakaz organizacji uroczystości ku pamięci bliskiej osoby.
W zależności od ostatniej woli nieżyjącej osoby lub decyzji najbliższych pochówek może mieć zarówno charakter religijny (msza pogrzebowa), jak i świecki (z Mistrzem Ceremonii). Jego przebieg jest taki sam jak w przypadku standardowej uroczystości z wystawioną trumną z ciałem.
Wykaz chorób zakaźnych, w przypadku których stwierdzenie zgonu wymaga szczególnego postępowania ze zwłokami, można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2001 r. (Dz. U. Nr 152, poz. 1742). Obejmuje on m.in.: cholerę, dżumę, trąd, wąglik, wściekliznę oraz dur wysypkowy.
Śmierć na skutek choroby zakaźnej – postępowanie z ciałem zmarłego i trumną
Ciało osoby zmarłej na chorobę zakaźną jest myte i okrywane, a następnie owijane w płótno nasączone preparatami dezynfekcyjnymi i umieszczane w specjalnym worku. Tak przygotowane trafia do trumny, na której dnie uprzednio umieszcza się warstwę płynochłonną (czyli prześcieradło z ligniną lub samą ligninę) grubości 5 cm, nasączoną preparatem z chlorem.
Na ułożone w trumnie ciało można (ale nie trzeba) nałożyć kolejną warstwę ligniny nasączonej preparatem zawierającym chlor. Następnie trumnę zamyka się szczelnie, a także obmywa z zewnątrz płynem dezynfekcyjnym. Na czas transportu i przechowywania dopuszcza się możliwość założenia na trumnę worka foliowego, który jest wykonany z nieprzepuszczalnego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne tworzywa sztucznego. Po dostarczeniu trumny z ciałem na cmentarz worek zdejmuje się i spala, a wykorzystywany pojazd poddaje się dezynfekcji.
Co ważne, na każdym etapie postępowania z ciałem w ramach przygotowań do pochówku celem nadrzędnym jest zachowanie bezpieczeństwa osób żyjących, a także zachowanie godności należnej zmarłej osobie. Dlatego pracownicy zakładu pogrzebowego ściśle trzymają się procedur, zachowując szacunek oraz godność wobec ciała.
Pochówek osoby zmarłej na skutek choroby zakaźnej różni się od standardowej procedury, która ma miejsce w przypadku śmierci. Na jego organizację ma się zdecydowanie mniej czasu – tylko 24 godziny. Dlatego zadanie to warto powierzyć specjalistom. Doświadczony zakład pogrzebowy będzie wiedzieć, jakie działania podjąć, aby wszystko odbyło się z poszanowaniem ciała osoby zmarłej i w zgodzie z prawem.