Share This Article
Wiele współczesnych zawodów wymaga stałego poszerzania swoich kwalifikacji. Czasami samo doświadczenie okazuje się zbyt małe – nowoczesne branże zmieniają się tak szybko, że aby nadążyć za nowoczesnymi wymogami, należy ukończyć odpowiednie kursy, a nawet studia. Podobnie dzieje się w przypadku stanowisk w radzie nadzorczej – 13 października 2022 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych, która reguluje kwestie profesjonalizacji rad nadzorczych. Jak poprowadzić proces swojego kształcenia, aby mieć możliwość zajęcia takiego stanowiska?
Zadaniem każdej rady nadzorczej jest nadzór nad każdym aspektem działalności spółki. Na tym organie spoczywa więc ogromna odpowiedzialność – każdy członek takiej rady powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie, aby móc sukcesywnie zarządzać powierzonym sobie obszarem i popychać go do ciągłego rozwoju.
Jakie zmiany dla rad nadzorczych wprowadziła nowelizacja z 13 października 2022 roku?
Wprowadzone zmiany obowiązują bez względu na rodzaj spółki kapitałowej, która taką radę nadzorczą powołuje. Zostają uregulowane kwestie związane z udzielaniem informacji, sporządzaniem protokołów oraz poufnością. Jednocześnie określone zostały zadania i kompetencje, jakich wymaga się od członków rady nadzorczej. Możemy tutaj wymienić:
- ocenę rocznych sprawozdań finansowych,
- ocenę wniosków związanych z zyskami lub stratami,
- sporządzanie i składanie rocznych sprawozdań z wykonywanych zadań,
- wykonywanie badań i rewizji dokumentów spółki,
- podejmowanie uchwał w sprawie dodatkowych badań działalności spółki.
Wszystkie te zmiany zadecydowały o znacznym wzmocnieniu pozycji rad nadzorczych, jak również jej kluczowy wpływ na działanie spółek kapitałowych.
Członkowie rady nadzorczej – kompetencje
Aby z powodzeniem móc odpowiadać za prawidłowe funkcjonowanie spółki kapitałowej, należy mieć dużą wiedzę z zakresu zarządzania – najlepiej, jeśli będzie to podparte odpowiednimi studiami. Sprawowanie funkcji członka rady nadzorczej to stałe kalkulowanie możliwych zysków i strat, śledzenie tendencji na rynku oraz znajomość nowoczesnych narzędzi pracy. Kompetencje te obejmują nie tylko pracę teoretyczną, ale i możliwość sprawdzania zdobytych informacji na bieżąco, w środowisku pracy. Warto zadbać, aby profesjonalizacja mogła odbywać się nie tylko w salach konferencyjnych, ale i w praktyce.
Doskonałą opcją dla osób chcących sprawować funkcję członka rady nadzorczej są studia podyplomowe Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej: Rady Nadzorcze dla Liderek i Liderów. Jest to kierunek pozwalający na praktyczne zdobywanie umiejętności – połączenie teorii z praktyką jest metodą pozwalającą na osiąganie najlepszych rezultatów. Jednocześnie studia te pozwalają na budowanie sieci kontaktów, dzięki którym rozwój kariery będzie mógł przebiegać w oparciu o pomoc najlepszych specjalistów. Głównymi adresatami studiów są menadżerowie, członkowie zarządu oraz właściciele firm. Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej oferuje kompleksową wiedzę oraz sumienne przygotowanie do pełnienia funkcji członka rady nadzorczej.